Patron Parafii, wspólnoty i kapłani Parafii

Patron Parafii - Św. Maksymilian Maria Kolbe

Rajmund Kolbe urodził się 8.10.1894 r. w Zduńskiej Woli. Dzieciństwo spędził w Pabianicach. Uczył się w domu, tylko przez rok chodził do miejscowej szkoły handlowej.
W 1907 r. podjął naukę w małym seminarium franciszkanów we Lwowie, gdzie w 1910 r. wstąpił do zakonu, przyjmując imię Maksymilian. W 1912 r. został wysłany na studia do Rzymu, gdzie w 1915 r. uzyskał doktorat z filozofii, a w 1919 r. z teologii. Także w Rzymie, 28 kwietnia 1918 r., przyjął święcenia kapłańskie. Podczas pobytu w Rzymie w 1917 r. założył stowarzyszenie Rycerstwo Niepokalanej, które po powrocie do kraju szerzył najpierw w środowisku zakonnym, a od 1920 r. także wśród świeckich. Ma ono cel apostolski - pogłębianie świadomego i odpowiedzialnego życia chrześcijańskiego, nawrócenie i uświęcenie wszystkich pod opieką i za przyczyną Niepokalanej. Dla realizacji celu stowarzyszenia i dla utrzymania kontaktu z jego członkami zaczął od stycznia 1922 r. wydawać miesięcznik Rycerz Niepokalanej.
W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor - Niepokalanów, który wkrótce stał się znaczącym katolickim ośrodkiem prasowym i wydawał kilka wielonakładowych miesięczników, a od 1935 r. także tani dziennik katolicki - Mały Dziennik.

W 1930 r. św. Maksymilian wyjechał do Japonii i zaczął tam wydawać japoński odpowiednik Rycerza Niepokalanej, a wkrótce założył także Niepokalanów Japoński. Rozpoczął organizację podobnych ośrodków w Chinach i Indiach. W 1936 r. sprowadzono go do Polski, aby pokierował Niepokalanowem, który stał się największym klasztorem katolickim na świecie. W chwili wybuchu II wojny światowej było tam 700 zakonników i kandydatów.
Wojna zatrzymała działalność Niepokalanowa. Zakonnicy musieli rozjechać się do domów, a pozostali, razem ze św. Maksymilianem, zostali aresztowani 19.09.1939 r. Po zwolnieniu św. Maksymilian zorganizował w klasztorze ośrodek usług dla okolicznej ludności i oddał się pogłębianiu formacji pozostałych przy nim współbraci. 17.02.1941 r. znów został aresztowany razem z czterema bliskimi współpracownikami. Przesłuchiwano go na Pawiaku, a w maju przewieziono do Oświęcimia. Tam też ofiarował się dobrowolnie na śmierć głodową za współwięźnia. Zmarł dobity zastrzykiem trucizny 14.08.1941 r.
Błogosławionym Maksymilian Maria Kolbe został ogłoszony przez papieża Pawła VI dnia 17 października 1971 r., zaś 10 października 1982 r. papież Jan Paweł II ogłosił go świętym męczennikiem Kościoła Katolickiego.


Wspólnoty Parafialne

  • Caritas
  • Rycerstwo Niepokalanej
  • Żywy Różaniec
  • Marana Tha
  • Wspólnota Bożego Miłosierdzia
  • KSM Semper Fidelis

Kapłani posługujący w Parafii

Ks. Władysław Pałys - Proboszcz
Urodził się 18.06.1956 r. w Gdańsku. W roku 1985 ukończył Gdańskie Seminarium Duchowne i przyjął świecenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w parafiach: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdańsku Wrzeszczu, Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku Żabiance, św. Antoniego w Gdańsku Brzeźnie i Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku. Od 18 czerwca 1999 r. pełnił obowiązki proboszcza w parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Gdańsku Złotej Karczmie. Od 1 lipca 2008 r. został mianowany proboszczem parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdyni Witominie. Ks. Proboszcz jest zapalonym pielgrzymem. Wielokrotnie pielgrzymował pieszo na Jasną Górę. Uwielbia sport, pielgrzymki piesze i autokarowe, jeziora, góry: wszystko co prowadzi do poszukiwania Boga w przyrodzie.


Ks. Paweł Nawrot - Wikary
Urodził się 13 października 1973 r. w Gdyni. Pochodzi z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdyni Witominie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1998 r. w Konkatedralnej Bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Był wikariuszem w parafii św. Michała Archanioła w Sopocie, św. Brata Alberta w Gdańsku Przymorzu i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Od 1 lipca 2013 r. pracuje w naszej parafii. Jest opiekunem Wspólnoty Miłosierdzia Bożego oraz Służby Liturgicznej (aspiranci, ministranci i lektorzy). Przygotowuje także młodzież do sakramentu Bierzmowania. Jest także katechetą w Technikum Transportowym w Gdyni.


Ks. Krzysztof Gąszczyk - Wikary
Urodził się w 1988 r., święcenia kapłańskie 2013 r. Od początku lipca 2019 r. w naszej parafii.